Δευτέρα 13 Απριλίου 2009

Η Παιανία στην Α2

Η ομάδα της Παιανίας έπειτα απο ένα επεισοδιακό ματς επικράτησε της μαχητικής Δάφνης με 48-61 και ανέβηκε στην Α2 Κατηγορία Γυναικών κάνοντας το 3-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.
Η ομάδα των Σαμαντούρα-Χατζηδάκη είχε απο την αρχή ένα μικρό προβάδισμα αλλά η Δάφνη έβρισκε λύσεις απο την περιφέρεια κυρίως με διεισδύσεις και το ημίχρονο έκλεισε με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 28-34. Στο δεύτερο ημίχρονο η Παιανία μετέφερε το παιγνίδι της κάτω απο το καλάθι (όπου υπερτερούσε) και εκμεταλλευόμενη την αστοχία, την νευρικότητα της Δάφνης (απο τα σφυρίγματα των διαιτητών) αλλά και το γρήγορο 4ο φάουλ της Πάνου Σ. άρχισε να χτίζει μια διαφορά και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 32-51. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα της Δάφνης δε μπόρεσε να γυρίσει το ματς και έτσι διατηρήθηκε το προβάδισμα της Παιανίας μέχρι το τέλος του αγώνα.
Για τις γηπεδούχες πρώτες σκόρερ ήταν οι: Στεφανίδου 17 (1), Πάνου Σ. 13 και για τις φιλοξενούμενες, που πανηγύρισαν έξαλλα την άνοδό τους, οι: Δημητρίου 17 και Γεωργίου 10.

Δάφνη - Παιανία 48-61 (12-18, 28-34, 32-51, 48-61)
Δάφνη: Πάνου Σ. 13, Βέρρη, Στρατήγη 1, Κολοβού, Πάτμιου 9, Πάνου Γ. 8, Βασιλοπούλου, Στεφανίδου 17(1), Κυπαρίσση, Ανδρινοπούλου, Ντάνου, Λιναρά 4
Παιανία: Δρίβα, Πετυχάκη Σ., Παναγιωτίδου, Καλλιώρα 4, Ποταμιάνου 5, Κελλάρη 8, Δημητρίου 17, Πετυχάκη Χ. 9, Γεωργίου 10, Κωνσταντίνου, Ανδρουλάκη 8.