Πέμπτη 2 Απριλίου 2009

Νίκησε και...περιμένει

Η Παιανία κέρδισε χθες το Περιστέρι στην παράταση 52-56 και περιμένει τον αντίπαλό της από το ζευγάρι Δάφνη-Ιωνικός.

Μετά από ένα συναρπαστικό παιγνίδι η Παιανία επικράτησε στον έξτρα χρόνο του Περιστερίου. Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ. Απο τη μία η Παιανία έχοντας υπομονή στο σετ παιγνίδι και παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να είναι συνέχεια κοντά στο σκορ, από την άλλη το Περιστέρι προσπάθησε να «χτυπήσει» με διεισδύσεις αλλά και με σουτ από μέση απόσταση έχοντας καλύτερη εκείνο το διάστημα την Εμμανουήλ. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, ώσπου η Παιανία έσφιξε την άμυνα της και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη της ομάδας του Περιστερίου και με σωστή διαχείριση υλικού από το τεχνικό τιμ πήρε μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (31-41). Και όπως όλοι νόμιζαν ότι το παιγνίδι τελείωσε, το Περιστέρι με μια αντεπίθεση διαρκείας (στα τελευταία 6’) γύρισε το παιγνίδι αλλά στην τελευταία επίθεση κλώτσησε την ευκαιρία να κερδίσει και έτσι οι ομάδες πήγαν στην παράταση. Εκεί η Παιανία χάρις σε ένα γκολ φάουλ της Ανδρουλάκη πέρασε μπροστά στο σκορ και με την καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του Περιστερίου κατάφερε και πήρε τη νίκη που ισοδυναμεί με το εισιτήριο για τον τελικό των play-off.

ΓΣ Περιστερίου - ΑΣ Παιανία Κτ. 52 - 56 (49 -49κ.α.)(25- 27)

ΓΣ Περιστερίου:
Αγρογιάννη 1, Ντακόλια, Τουμπογιάννη 10(1), Λαζάρου 8, Εμμανουήλ 16 , Αντωνογιαννάκη 4, Πετράκη 2 , Χρονοπούλου, Τουλιάτου , Μπακαλέξη 1, Μπενέκη 3, Χαραλαμπάκη 7

ΑΣ Παιανίας Κτ.: Δρίβα 5(1),Πετυχάκη Σ. 2,Παναγιωτίδου, Καλλιώρα 4 , Ποταμιάνου 11 , Κελλάρη 4 , Κλάδου 10(1), Πετυχάκη Χ.9(1), Γεωργίου ,Κωνσταντίνου, Ανδρουλάκη 11

Στο άλλο παιγνίδι η Δάφνη όντας καλύτερη κέρδισε τον Ιωνικό με 60-44 και ισοφάρισε την σειρά των αγώνων σε 2-2. Την Κυριακή οι δύο ομάδες θα παίξουν σε έναν αγώνα χωρίς αύριο για την πρόκρισή τους στον τελικό των play-off. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα της Δάφνης ήταν οι: Στεφανίδου 18(5), Πάνου Σ. 13(3) και Βασιλοπούλου 12(1) ενώ για την ομάδα του Ιωνικού πρώτες σκόρερ ήταν οι: Μουστάκα 11(1), Αθανασίου 9(1) και Χιώτη 9(3).

Δάφνη-Ιωνικός 60-44 (31-25)

ΑΟ Δάφνης: Σ.Πάνου 13(3), Λιναρά, Στρατήγη, Κολοβού, Πατμίου 1, Γ.Πάνου 5(1), Βασιλοπούλου 12(1), Στεφανίδου 18(5), Κυπαρίσση, Ανδριανοπούλου 11.

Ιωνικός ΑΣ: Αθανασίου 9(1), Παπαδοπούλου 8(1), Ασλάνη, Μαυροειδή, Μουστάκα 11(1), Κασνέστη 2, Χιώτη 9(3), Κριθήμου 5.