Δευτέρα 8 Ιουνίου 2009

Ήττα της Εθνικής...

Ήττα για την Εθνική Γυναικών στο δεύτερο παιγνίδι της με σουτ της Leciejewska στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Τα προβλήματα ξεκίνησαν απο το πρώτο δεκάλεπτο όταν οι παίκτριες της Εθνικής μας δε μπόρεσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ τελειώνοντας το παιγνίδι με 21 ριμπ. έναντι 44 της Πολωνικής ομάδας. Η επιμονή στα σουτ 3 πόντων (και σε διαστήματα που δεν χρειαζόταν) παρ'όλη την αστοχία (6/29) αλλά και τα γρήγορα φάουλ της Καλτσίδου έκαναν την Εθνική να κυνηγάει συνέχεια το σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Κ.Μίσσα πίεσαν περισσότερο στην άμυνα αναγκάζοντας τις αντιπάλους τους σε κακές επιλογές παρόλο που συνεχιζόταν το σερί των χαμένων ριμπάουντ. Το παιγνίδι φαινόταν ότι θα κριθεί στο πόντο και το κακό ήρθε όταν στην τελευταία επίθεση της Πολωνίας η μπάλα, έπειτα απο χαμένο ριμπάουντ, πήγε στην Leciejewska οπού με σουτ "σκότωσε" την ομάδα μας.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική ήταν οι:
Μάλτση 21 (3), Καλτσίδου 10 (2), Δημητράκου 8
και απο την Πολωνία οι:
Korbyn 17, Jezioma 13, Leciejewska 12

Πολωνία-Ελλάδα: 62-60 (31-26)
16-14, 31-26, 43-44, 62-60

ΠΟΛΩΝΙΑ (Koziorovic): Ζurowska, Mieloszynska 10 (2), Gajda 2, Pawlak 2, Walich 2, Skobel 4, Jezioma 13, Korbyn 17, Pierkaska, Leciejewska 12.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 4, Δημητράκου 8, Χατζηνικολάου 3 (1), Καλτσίδου 10 (2), Μάλτση 21 (3), Παπαμιχαήλ 7, Λίμουρα, Σωτηρίου 5, Κοσμά, Βλάχου 2.
Η Εθνική αντιμετωπίζει αύριο την, οικοδέσποινα του φετινού ευρωμπάσκετ, Λετονία στις 20.15
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου η Λετονία κέρδισε εύκολα την Ουγγαρία 59-76 και είναι η μόνη αήττητη ομάδα στο Β΄όμιλο.