Πέμπτη 11 Ιουνίου 2009

Ήττα της Εθνικής...

Για ένα ημίχρονο η Εθνική ήταν για άλλη μια φορά ανταγωνιστική και κοίταξε στα μάτια την ομάδα της Ισπανίας. Ένα νεκρό, όμως, διάστημα στο τέλος της 2ης περιόδου και στο μεγαλύτερο μέρος της 3ης (21-0), κόστισε την ευκαιρία να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω απο τον σημερινό αγώνα.
Η Εθνική μπήκε διαβασμένη στο α' ημίχρονο και ειχε το προβάδισμα στο σκορ χάρις στην καλή άμυνα αλλά και τους αιφνιαδιασμούς μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Εκει η άμυνα των Ισπανίδων έσφιξε και με πολλά λάθη (κυρίως στο σετ παιγνίδι) έβαλαν την αντίπαλη ομάδα μπροστά στο σκορ κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 39-57 υπέρ της Ισπανικής ομάδας. Στον ίδιο ρυθμό κύλησε η 4η περίοδος και έτσι γράφτηκε το τελικό 48-67.
Πρώτη σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν η Μάλτση με 26 (5) ενώ για την ομάδα του Perez ήταν η Μοntanana με 19 (1).
Η ομάδα του Κ. Μίσσα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο την Τσεχία στις 15.15.

18-15, 35-39, 39-57, 48-67.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 6, Δημητράκου, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου 5 (1), Μάλτση 26 (5), Παπαμιχαήλ 9, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Κοσμά, Ζυκιρίδου, Βλάχου.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Perez): Nicols 3, Lima 7, Dominguez 3 (1), Sanchez 2, Pascua, Palau 5 (1), Aguilar 12 (2), Abalde 2. Μοntanana 19 (1), Cruz 4, Τorrens 10 (1).

-Στα άλλα παιγνίδια του ομίλου η Σλοβακία κέρδισε την Πολωνία (65-56) και η Λετονία την Τσεχία (65-47).