Δευτέρα 15 Ιουνίου 2009

Απο την Λετονία με αγάπη...

Άλλη μία νίκη πέτυχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πριν απο λίγο κερδίζοντας την Σλοβακία 57-59 (36-33). Όλοι περιμένουμε την έκβαση του αγώνα Πολωνίας-Τσεχίας για να δούμε αν η Εθνική θα περάσει στην επόμενη φάση (με νίκη της Τσεχίας).
Το παιγνίδι ξεκίνησε με την Εθνική να έχει στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα. Στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου η αντίπαλη ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ χάρις στην υπεροχή που είχαν στον τομέα των ριμπάουντ αλλά και την πολύ καλή άμυνα πάνω στην Μάλτση, που σκόραρε στα 20' μόλις 4 πόντους.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε επιθετικά καλά για το συγκρότημα του Κ. Μίσσα αφού δεν σκόραραν οι Ελληνίδες παίκτριες για περίπου 4'. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι, όμως, της Μάλτση ξεκόλλησαν την Εθνική σε εκείνο το σημείο και ετσι ισοφάρισε σε 38-38 (5' πριν το τελος του 3ου 10λεπτου) και σε συνάρτηση με την πολύ καλή αμυντική λειτουργία (δέχθηκε 7 πόντους) η Εθνική έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη στο σκορ με 43-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική ήταν συνέχεια μπροστά, ακόμα και με 6 ποντους διαφορά (48-54) 6' πριν το τέλος και δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ ούτε όταν οι Σλοβάκες πίεσαν για να μειώσουν. Η Καλέντζου εβαλε την μία απο τις δύο βολές 1'' πριν τη λήξη και έτσι γράφτηκε το τελικό 57-59 αφού η Zirkova δεν ευστόχησε στο μακρινό σουτ έπειτα απο το αμυντικό ριμπάουντ.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική μας ήταν οι: Μάλτση 22 (4), Καλέντζου 13 (2) και Παπαμιχαήλ 9 (10 ριμπ.) ενώ για την Σλοβακία σκόραραν οι: Zirkova 13 (2), Kupcikova 10 (1) και Laskova 9 (1).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ...57-59 (36-33)
16-17, 36-33, 43-46, 57-59

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Chatman): Borovickova, Τetemondova 2, Κupcikova 10 (1), Ζirkova 13 (2), Carnoka 2, Vynuchalova 2, Palusna 8, Laskova 9, Jurcenkova 2, Hrickova 4, Gyursci 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 13 (2), Δημητράκου 7 (1), Χατζηνικολάου 2, Καλτσίδου 4, Μάλτση 22 (4), Παπαμιχαήλ 9, Λίμουρα, Σωτηρίου 2, Κοσμά.