Aποτελέσματα WNBA

Los Angeles Sparks-Detroit Shock…78-58
24-14, 27-15, 10-15, 17-14

Θεατές: 13,154

Χωρίς το αστέρι της ομάδας Candace Parker οι Los Angeles Sparks διέλυσαν τις πρωταθλήτριες 2008 Detroit Shock στον εναρκτήριο αγώνα του WNBA για φέτος. Και οι 2 ομάδες ήταν πολύ άστοχες στα δίποντα αλλά η ομάδα του L.A. είχε λιγότερα λάθη και διπλάσιες assist και κλεψίματα από την ομάδα του Bill Laimbeer πράγμα που έδωσε στις Los Angeles Sparks περισσότερες επιθέσεις. Με την ομάδα των Detroit έπαιξαν οι γνωστές στο ελληνικό κοινό B. Farris (Αθηναϊκός) και K. Haynie (Π. Φάληρο).

T. McWilliams…12π. (2/2 1π, 5/10 2π, 0/2 3π), 6 ριμπ., 4 ασ., 1 κλεψ., 2 λάθη
O. Sanni…8π. (2/2 1π, 3/7 2π), 8 ριμπ., 1 ασ.

Sacramento Monarchs-Seattle Storm…61-71
14-12, 15-13, 13-23, 19-23

Θεατές: 14,824

Από ένα ημίχρονο είχαν οι 2 ομάδες στο χθεσινό ματς. Οι Monarchs μπήκαν καλύτερα από την ομάδα του Seattle έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα που το κράτησε μέχρι το τέλος του 2ου δεκαλέπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν και οι Storm έσφιξαν την άμυνά τους και με την Gearlds (να σημειώνει 2 συνεχόμενα 3ποντα) αλλά και την Jackson (5 συνεχόμενοι πόντοι) πήραν κεφάλι στο σκορ τελειώνοντας το δεκάλεπτο υπέρ τους 48-42. Οι Monarchs προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο αλλά οι παίκτριες του Seattle ήταν εύστοχες στις βολές και έτσι γράφτηκε το τελικό 61-71.

Sacramento Monarchs

T. Penicheiro…11π (5/6 1π, 3/9 2π, 0/2 3π), 3 ριμπ., 1 ασ., 3 λάθη
L. Harper…11π (3/3 1π, 4/7 2π), 6 ριμπ., 3 ασ., 1 λάθος
N. Powell…8π (1/9 2π, 2/5 3π), 4 ριμπ., 1 ασ., 3 λάθη

Seattle Storm

L. Jackson…23π (5/5 1π, 7/13 2π, 2/3 3π.), 4 ριμπ.
T. Wright…21π (1/1 1π, 7/13 2π, 2/3 3π), 5 ριμπ., 2 ασ., 4 κλεψ, 6 λάθη
K. Gearlds…9π (3/7 3π), 2 ριμπ., 2 ασ., 1 λάθος

Atlanta Dream-Indiana Fever…87-86 (71-71 κ.α., 79-79 α’ παρ., 87-86 β’ παρ.)
23-21, 9-9, 20-18, 19-23, 8-8 (α’ παρ), 8-7 (β’ παρ)

Θεατές: 8,709

Οι 2 ομάδες δεν ήθελαν να σταματήσουν να παίζουν αλλά η DeSouza με μπάσιμο είχε διαφορετική άποψη και έτσι οι Αtlanta Dream έκαναν «ονειρικό» ξεκίνημα στον εναρκτήριο αγώνα μέσα στην έδρα τους νικώντας 87-86 την ομάδα των Indiana Fever στην δεύτερη παράταση. Το παιγνίδι ήταν κακό στο σύνολό του με πάρα πολλά και αβίαστα λάθη και από τις 2 ομάδες. Χαρακτηριστικό των πολλών λαθών ήταν στο τελείωμα της πρώτης παράτασης (54΄΄) οι Fever ήταν μπροστά στο σκορ 71-76 και με ένα 8-0 (σε 29΄΄) οι Dream πέρασαν μπροστά 79-76 αλλά με βολές της Douglas το παιγνίδι πήγε στην δεύτερη παράταση.