Τετάρτη 8 Ιουλίου 2009

Ήττα για την Εθνική Νέων Γυναικών

Ήττα στην παράταση για την Εθνική μας απο την Ουγγαρία (66-53, κ.α. 49-49).
Λύγισε στον έξτρα χρόνο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφου είχε την ευκαιρία με τρίποντο της Μερησιώτη να κερδίσει τον αγώνα στην κανονική διάρκεια.

Το μέτριο ξεκίνημα της Εθνικής στην πρώτη περίοδο δεν στάθηκε δυνατό να "ρίξει" τις παίκτριες του Θ. Σόφτση και με ένα σερί 14-0 πέρασαν μπροστά με 6 πόντους διαφορά 4'15'' (σουτ της Μπουσνάκη) στην δεύτερη περίοδο. Απο εκείνο το σημείο και μέχρι τα μέσα σχεδόν της τετάρτης περιόδου η Εθνική διατηρούσε το προβάδισμα. Ένα σερί της Ουγγαρίας 7-0 σε διάστημα 1'30'' έφερε την Ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ (49-45) 2'45'' πριν τη λήξη του αγώνα. Οι παίκτριες μας, όμως, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα σερί 4-0 έφεραν το ματς στα ίσια και στα 18'' είχαν την τελευταία επίθεση που δυστυχώς η Μερησιώτη δεν ευστόχησε.

Η παράταση σφραγίστηκε απο την Krivacevic που με 10 δικούς της πόντους (απο τους 17 που πέτυχε η ομάδα της) έβαλε την Ουγγαρία μπροστά στο σκορ και έτσι γράφτηκε το τελικό 66-53.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 66-53 (κ.α.49-49, 27-31)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ruttner 4, Rujak 9, Horvath 5, Szamosi, Bozoki 15(1), Ruttner Z. 1, Ambrus 2, Zsamar, Gyori, Krivacevic 21(1), Simon 9(2)
EΛΛΑΔΑ: Αυτζή, Παυλοπούλου 5(1), Λημνιάτη, Σαρηγιαννίδου, Μπουσνάκη 12, Τσακιρίδου 4, Χαιριστανίδου 5, Διέλλα 5(1), Ταρπάγκου, Μερησιώτη 14(3), Σκιαδοπούλου, Κατσαρά 8.

Η αυριανή είναι ημέρα ρεπό για όλες τις ομάδες του τουρνουά και για την ελληνική. Την Παρασκευή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα τεθεί αντιμέτωπο της Πορτογαλίας στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.