Παρασκευή 31 Ιουλίου 2009

Ήττα στην πρεμιέρα

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Κορασίδων στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Νάπολι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά απο την αρχή του αγώνα περιορίζοντας την αντίπαλη ομάδα (στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου) στους 8 πόντους και έτσι συνεχιστήκε μέχρι το 7ο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Εκεί κάποια άστοχα σουτ έδωσαν την ευκαιρία στην Ρωσία να πλησιάσει στο σκορ στην λήξη του α' ημιχρόνου (27-25).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ώσπου 5 λεπτά πριν το τελος της τρίτης περιόδου 2 τρίποντα της Namok έδωσαν εναν αέρα 6 πόντων στη Ρωσία (25-39). Η Εθνική μας σε εκείνο το σημείο ήταν κοντά στο σκορ χάρη στην ευστοχία απο την γραμμή των ελευθέρων βολών και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα της Ρωσίας να προηγείται 43-49.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο κυνηγάγαμε συνέχεια το σκορ και με την πάροδο του χρόνου γινόταν όλο και πιο δύσκολη η ανατροπή αφού οι Ρωσίδες είχαν συνέχεια μια διαφορά 7-9 πόντους την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος γράφοντας το τελικό 54-63.

Αξίζει να σημειωθεί οτι οι Ελληνίδες παίκτριες δεν ευστόχησαν σε κανένα σουτ 3 πόντων (0/17) και οτι ειχαν 13 ριμπάουντ λιγοτερα απο την Ρωσία (37-50).