Παρασκευή 31 Ιουλίου 2009

εθ-ΝΙΚΗ κορασίδων στην παραταση

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εθνική Κορασίδων εναντίον της Ουγγαρίας στην παράταση ξεπερνώντας έτσι την ήττα της πρεμιέρας απο την Ρωσία.
Το παιγνίδι ξεκίνησε άσχημα για την Εθνική μας αφού η διαφορά έφτασε 2 λεπτα πριν την ληξη του πρώτου δεκαλέπτου στους 12 πόντους για την Ουγγαρία (16-4), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 18-9. Η συνέχεια ήταν η ίδια, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δε μπορούσε να "πιάσει" στο σκορ την Ουγγαρία με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 14 πόντους (25-11). Εκεί όμως, η Εθνική εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των αντίπαλων παικτριών και "ακουμπώντας" τη μπάλα στην Σπανού κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, φέρνοντάς τη στην ελάχιστη διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου (26-25).
Μετά απο τα πρώτα άγονα 2'30'' της τρίτης περιόδου η Εθνική πήρε κεφάλι στο σκορ και όλα έδειχναν οτι μπήκε για τα καλα στο παιγνίδι αφού αυτή την φορά η Πολιτοπούλου έκλεβε και μοίραζε στις συμπαίκτριες της, εύκολους πόντους.
Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε καλα για την ομάδα μας διατηρώντας το προβάδισμα που είχε και με την πάροδο του χρόνου ανέβαινε και η διαφορά φθάνοντας στο υψηλότερο σημείο 3'46'' πριν το τέλος (39-47 υπέρ της Ελλάδας). Όμως στον χρόνο που απέμενε η Εθνική χάρις σε 3 λάθη και 6 άστοχα σουτ έβαλε την Ουγγαρία ξανα στο παιγνίδι και με ενα σερί 8-0 πήγε το παιγνίδι στην παράταση.
Η παράταση είχε χρώμα Ελληνικό αφού το καθαρό μυαλό και η θέληση για τη νίκη έδωσαν ώθηση στα κορίτσια και με την Πολιτοπούλου να βάζει τους 8 απο τους 11 πόντους της ομάδας στο έξτρα πεντάλεπτο έγραψε το τελικό 50-58 για την Εθνική μας.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας ήταν η Άρτεμις Σπανού με 19 π. και 12 ριμπ. και απο την Ουγγαρία η Brigitta Barta με 20 π . και 12 ριμπ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 50-58 (47-47 κ.α., 26-25)
18-9, 26-25, 37-39, 47-47(κ.α.), 50-58(παραταση)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Fuisz 5, Koch 5, Czirtjak 2, Barta 20(1), Katona 3(1), Foldi 3, Szabo, Pap, Csutoras 3(1), Peto 1, Szamosi 8.
ΕΛΛΑΔΑ: Καμπουράκη 3(1), Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 15, Καντάρα 4, Ζαχαράκη, Σλούκα 10(1), Σπανού 19(12 ριμπ), Χατζηγιακουμή 2, Πατεράκη 5.

Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου η Ρωσία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τσεχία κερδίζοντας 65-40.