Παρασκευή 7 Αυγούστου 2009

Για τις θέσεις 5-8 οι Κορασίδες

Δεν κέρδισε η Εθνική μας απέναντι στο πολύ καλό Βέλγιο παρα την προσπάθεια που κατέβαλαν οι Ελληνίδες παίκτριες. Η ομάδα του Βελγίου επέβαλε απο νωρίς τον ρυθμό στον αγώνα έχοντας συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προσπαθεί να ειναι κοντά στο σκορ. Αυτό το κατάφερε μέχρι το 6ο λεπτό της δεύτερης περιόδου (24-22). Έως το τέλος του ημιχρόνου με ενα 7-0 οι Βελγίδες εγραψαν το 31-22 σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (μεγαλύτερη το 45-30, 4'18'' πριν την λήξη του 3ου) και έτσι οι Ελληνίδες παίκτριες προσπαθούσαν συνέχεια να καλύψουν την διαφορά, πράγμα που το πέτυχαν εν μέρει 3'43'' και μείωσαν στο 45-32. Όμως η αστοχία για άλλη μια φορά δεν βοήθησε την ομάδα μας και έτσι το Βέλγιο με ένα επιμέρους 16-5 έφερε την διαφορά στους 14 (51-37). Η τέταρτη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Εθνική μας να κυνηγάει χωρίς όμως να γυρίζει ουσιαστικά το ματς και ετσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα με 74-60.).
Απο την Εθνική πρώτες σκόρερ ήταν οι: Σπανού 18π (14 ριμπ-2 ασιστ), Πολιτοπούλου 13 (1 τριπ. 4 ριμπ. 1 κλεψ) ενώ για το Βέλγιο πρώτες σκόρερ ήταν οι: Meesseman 19π (16 ριμπ-2 ασιστ-5κοψ.) και Vanloo 17(3).

ΒΕΛΓΙΟ-ΕΛΛΑΔΑ: 74-60 (31-22)
20-14, 31-22, 51-37, 74-60

ΒΕΛΓΙΟ: Schyvens, Vanloo 17(3), Delaere 2, Adams 12(2), Ory, Delmulle 8(2), Delvaux 13(1), Meesseman 19, Devliegher 3(1), Henry, Mai, Matthysen.
ΕΛΛΑΔΑ: Καμπουράκη 7(1), Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 13(1), Κανταρά, Σλούκα 7(1), Σπανού 18, Χατζηγιακουμή 7(1), Πατεράκη 8.

Η Ελλάδα θα αγωνιστεί αύριο για τις 5-8 με την Τουρκία (εχασε 99-96 στην 4η!!! παράταση απο την Γαλλία) στις 14:15.