Δευτέρα 3 Αυγούστου 2009

Κλειδί η άμυνα

Με νίκη ξεκίνησε την δεύτερη φάση η Εθνική Κορασίδων. Επικράτησε της Πολωνίας 37-50 (21-22).
Η άμυνα έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφού για άλλη μια φορά οι Ελληνίδες παίκτριες ήταν άστοχες στα σουτ 3π (7/33) αλλα και τα πολλά λαθη (21). Η διαφορά στα ριμπάουντ 38-53 και η 16 πόντοι που δεχθηκε η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε το ροζ φύλλο. Με την Σπανού να μαζεύει τα ριμπάουντ (17) απο τα άστοχα σουτ αλλά και την έξυπνη αμυντική τακτική, να κλείσουν τις διεισδύσεις των παικτριών της Πολωνίας και να αφήσουν τα μακρινά σουτ, η Εθνική μας πηρε μια διαφορά των 9 πόντων και πάνω κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο (33-42, 6'28'' πριν το τέλος).
Πρώτες σκόρερ για την Εθνική ήταν οι: Πολιτοπούλου 13 (3τρ.-3ασ.), Σλούκα 13(3) και Σπανού 11 (17 ριμπ.) ενω για την Πολωνία σκόραραν οι: Puss 12(1) και Owczarzak 7(1).

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ: 37-50(21-22)
8-12, 13-10, 10-15, 6-13

ΠΟΛΩΝΙΑ: Koperwas 6, Owczarzak 7(1), Jaworska J., Wozniak, Jaworska K., Pabisiak, Wisniewska 4, Miloszewska 4, Puss 12(1), Jaworska B. 4.
ΕΛΛΑΔΑ: Καμπουράκη, Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 13(3), Κανταρά, Χωλοπούλου, Σλούκα 13(3), Σπανού 11(17 ριμπ.), Χατζηγιακουμή 5(1), Πατεράκη 8, Κόρμπου.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας θα'ναι η Γαλλία αύριο στις 21:15