Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2009

Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών

Ο Πανιώνιος είναι η δεύτερη ομάδα (μετά τον Αθηναϊκό) που πέρασε στο final4 του Κυπέλλου επικρατώντας των Εσπερίδων στην Νέα Σμύρνη με το ευρύ 70-44.
Το παιγνίδι άρχισε να γέρνει προς την ομάδα του Καλογερόπουλου απο το δεύτερο δεκάλεπτο όπου με ένα επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-15 άνοιξε την διαφορά στο +12 γράφοντας στο τέλος του ημιχρόνου το 42-30.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος συνέχισε να λειτουργεί καλά στην επίθεση αλλα έσφιξε την άμυνά του και σε συνάρτηση με την αστοχία των αντίπαλων, περιόρισε σε παθητικό ρόλο την ομάδα της Καλλιθέας μέχρι το τέλος του παιγνιδιού. Χαρακτηριστικό είναι το σκορ του β' ημιχρόνου 28-14 (10-6, 18-8).
Να σημειωθεί οτι οι Εσπερίδες μένουν εκτός μετά απο 5 συνεχόμενες παρουσίες εκ των οποίων στις 4 είχαν στεφθεί κυπελλούχες.
Για την ομάδα του Πανιωνίου, όπου παιγνίδι με παιγνίδι γίνεται καλύτερος, πρώτες σκόρερ ήταν οι : Τierney 15 (3), Τζεγιαννάκη 13, Koch 12 ενώ για τις Εσπερίδες σκόραραν οι: Σωτηρίου 20 (2), Wisdom 9.