Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2010

Το...πρώτο βήμα

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιγνίδι του Αθηναϊκού στην φάση των "8". Κέρδισε πριν από λίγο στο κλειστό της Εργάνης 84-60 την Dynamo Moscow και έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στους "4".
Η ομάδα του Βύρωνα μπήκε δυνατά απο την αρχή και δεν άφησε την Dynamo ούτε καν να πλησιάσει στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 29-7.
Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε ακριβώς με τον ίδιο ρυθμό με τον Αθηναϊκό να αυξάνει κι αλλο την διαφορά κάνοντας το ευρύ 51-20 στο τέλος του ημιχρόνου.
Η διαφορά συνεχίστηκε να αυξάνεται και στο τρίτο δεκάλεπτο αφού η Ελληνική ομάδα εκμεταλλευόμενη την καλή αμυντική λειτουργία της αλλά και στην επίθεση παίζοντας πολύ μέσα απο την ρακέτα. Η ψηλότερη διαφορά σημειώθηκε στο 1'55'' πριν απο το τέλος της τρίτης περιόδου (72-29!).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, η Ρώσικη ομάδα με ενα σερι 0-10 σε 3 λεπτά και επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 12-26 μείωσε την διαφορά γράφοντας το τελικό 84-60.

Ο Αθηναϊκός πρέπει να προσέξει στη ρεβάνς γιατί μπορεί το +24 να του δίνει ενα καλό προβάδισμα αλλά συνάμα η διαφορά δεν είναι άπιαστη.

Αθηναϊκός ΑΣ - Dynamo 84-60 (51-20)
29-17, 51-20, 72-34, 84-60
AΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δικαουλάκος): Καλέτζου 3(1), Λύμουρα 5(1), Χατζηνικολάου 5, Βολωνάκη 10(1), Soulis, Petronyte 21, Σαρέγκου 4, Wiggins 16(3), Κεχαγιά, Κοσμά, Riley 16, Vizbariene 4
DYNAMO (Schepotkin): Keyru 6, Cherepanova 8, Sytnyak 12(1), Dorosheva, Sholokhova, Loguonova 5, Kuzina 19(5), Stolyar, Mikheeva 10, Popova.