Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2010

Δεν τα κατάφερε...

Η Εθνική δε μπήκε ποτέ στον αγώνα, αφού από την αρχή "κυνηγούσε" την Γαλλία στο σκορ. Κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και το γνωστό πρόβλημα στα ριμπάουντ. Το πρώτο ημίχρονο και κυρίως η δεύτερη περίοδος αποδείχθηκε καταστροφική για την ομάδα του Κ. Μίσσα. Μετά την ισοφάριση (22-22 5'43'' πριν το τέλος της β' περιόδου) ένα σερί 18-1 των αντιπάλων έφερε το σκορ, με την λήξη του ημιχρόνου στο 40-23.

Αν και η Εθνική παρουσίασε βελτίωση στην άμυνα (δέχθηκε 11 πόντους), στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου η Γαλλία διατήρησε μια διαφορά μεταξύ 12-16 πόντων κλείνοντας το δεκάλεπτο (με 2 βολές της Δημητράκου) στο 51-40. Μια τελευταία προσπάθεια έκανε η Εθνική μας στην τέταρτη περίοδο κατεβάζοντας την διαφορά στους 8 πόντους (55-47 7'01'' πριν τη λήξη) αλλά αυτό δεν έφθανε. Η Γαλλία με ένα σερί 10-1 ξαναπήρε μια διαφορά ασφαλείας (στα μέσα της περιόδου) και κλείδωσε τη νίκη γράφοντας το τελικό 69-55.
Μπορεί να χάθηκε η νίκη αλλά το σπουδαιότερο ματς είναι αύριο. Ο τελικός με την Σενεγάλη (21:15) είναι το σκαλοπάτι για τις 12 καλύτερες ομάδες στον κόσμο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι: Ivo Dolinek (CZE), Vicente Bulto (ESP) και Karla Diniz (BRA).
Τον αγώνα παρακολούθησαν 1.920 θεατές.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 20-11, 11-17, 18-15

ΓΑΛΛΙΑ (Vincent): Lardy 3(1), Miyem 19(1), Lepron 9(1), Beikes 4, Dumerc 4, Digbeu 11(2), Godin 4, Ndongue 10, Jannault 5.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 8(2), Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 12(1), Καλτσίδου 12, Μάλτση 10(1), Παπαμιχαήλ 9, Λύμουρα, Σωτηρίου, Soulis.

Στο άλλο παιγνίδι η Αμερική συνέτριψε 108-52 την Σενεγάλη και αύριο θα παίξει με την Γαλλία για την πρώτη θέση του ομίλου.