Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2010

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ: 59-63

Η Εθνική ηττήθηκε απο την Ιαπωνία πριν από λίγο και έτσι αύριο στις 10:00 θα παίξει για τις θέσεις 11-12 με τον Καναδά (έχασε απο την Βραζιλία 58-64).
Η απογοήτευση απο την ήττα με την Λευκορωσία, το γνωστό μας πρόβλημα στα ριμπάουντ αλλά και τα λάθη είχαν ως αποτέλεσμα το τελικό 59-63.
Στο πρώτο ημίχρονο συνεχώς ήμασταν πίσω (26-28) χωρίς όμως η αντίπαλη ομάδα να ξεφύγει στο σκορ (μεγαλύτερη διαφορά 19-25 5'24'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου).
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάτησε γκάζι με την έναρξη της τρίτης περιόδου και με ένα επιμέρους 15-2 προηγήθηκε 41-30 4'34'' πριν τη λήξη. Απο αυτό το σημείο και μετά η Ιαπωνία γύρισε το παιγνίδι μέσα σε δύο λεπτά και απο εκεί που έχανε με 11 πόντους χάρις στο σερί (0-15) την έφερε μπροστά στο σκορ (41-45). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Ιαπωνία μπρόστα 46-47 με δύο βολές της Δημητράκου.
Καθώς το παιγνίδι έφθανε προς το τέλος η Ελλάδα προσπαθούσε να είναι κοντά στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να περάσει μπροστά. Ένα εύστοχο τρίποντο της Μάλτση έγραψε το 59-59 (1'07'' πριν το τέλος). Ένα καλάθι της Suzuki και ένα άστοχο σουτ απο κοντά της Μάλτση (έπειτα απο επιθετικό ριμπάουντ) έφεραν την Ιαπωνία σε θέση ισχύος που με 2 εύστοχες βολές της Oga έκανε το 59-63 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 15-15, 20-19, 13-16.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλέντζου 3(1), Δημητράκου 11, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 3(1), Μάλτση 27(4), Παπαμιχαήλ 6, Λύμουρα 4, Σωτηρίου, Soulis.

ΙΑΠΩΝΙΑ (Nakagawa): Nagi 10(1), Takada 6, Suzuki 6(2), Suwa 2, Sakurada 10(1), Yoshida 4, Oga 19(1), Ishikawa 6.

Εδώ μπορείτε να δείτε highlight του αγώνα από το site της FIBA

Μετά τον αγώνα ο βοηθός προπονητή Γ. Κτιστάκης και η Ζωή Δημητράκου δήλωσαν:

Γιάννης Κτιστάκης: «Συγχαρητήρια στην Ιαπωνία. Είμαστε απογοητευμένοι, καθώς δεν περιμέναμε αυτό το αποτέλεσμα. Υπήρχε και απογοήτευση από την ήττα από τη Λευκορωσία καθώς αξίζαμε να είμαστε στα προημιτελικά. Στον αγώνα με την Ιαπωνία δεν είχαμε συγκέντρωση, κάναμε λάθη και χάσαμε τα ριμπάουντ από μια κοντύτερη ομάδα. Αυτοί είναι οι λόγοι για τους οποίους χάσαμε».

Ζωή Δημητράκου: «Έπρεπε να πάρουμε όλα τα ριμπάουντ και δεν το κάναμε, καθώς παίζαμε απέναντι σε μια κοντύτερη ομάδα, ενώ υποπέσαμε και σε λάθη. Μετά από μια τέτοια ήττα, όπως αυτή στο ματς με τη Λευκορωσία, δεν είχαμε συγκέντρωση, μυαλό και ψυχολογία στο σημερινό αγώνα».