Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΡΑΗΛ: 73-48

Η Πελαγία Παπαμιχαήλ σε μία προσπάθεια
Μετά από πολύ καλή εμφάνιση η Εθνική γυναικών σε αγώνα που διεξήχθη στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κω, επικράτησε με 73-48 του Ισραήλ. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κατά την δεύτερη μέρα του τριεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο νησί και διοργανώνεται από τον σύλλογο και τον Δήμο της πόλης, υπό την αιγίδα της ΕΟΚ
Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε περίφημα τον αγώνα και προηγήθηκε στα μέσα της πρώτης περιόδου με 13-2 μετά από λέι-απ της Καλτσίδου και σερί 11-0. Η εντυπωσιακή εμφάνιση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος συνεχίστηκε και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως οι Ισραηλινές κατάφεραν να μειώσουν σε 23-18. Η Ελλάδα ξαναβρήκε το ρυθμό της και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 36-21. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική με ένα  σερί 11-0 έφερε την διαφορά στο +20 (41-21), για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 58-33.  Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα κατάφερε και διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-6, 36-21, 58-33, 73-48

ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 8(2), Σταμάτη, Δημητράκου 4, Χατζηνικολάου 7, Καλτσίδου 19, Μάλτση 12(2), Παπαμιχαήλ 8, Κασάπογλου, Σωτηρίου 4, Ανδρουλάκη, Σπυριδοπούλου, Σπανού 11, Χατζηγιακουμή
ΙΣΡΑΗΛ: Suez Karni 7(1), Dori 8, Cohen L. 5(1), Doron 16, Zairy, Shafir 1, Selwyn, Kohen A., Abramzon 3, Levitsky 8, Fleischer.

Ευχαριστημένος εμφανίστηκε ο ομοσπονδιακός τεχνικός μετά το τέλος του αγώνα. Ο Κώστας Μίσσας δήλωσε για το παιχνίδι: «Με ευχαρίστησε ιδιαίτερα η προσοχή που επιδείξαμε στην άμυνα και τα ριμπάουντ. Είναι δύο στοιχεία που δίνουμε μεγάλη προσοχή και σήμερα είχαμε αρκετά καλή απόδοση. Επίσης σιγά σιγά αρχίζει και καλυτερεύει η επιθετική μας λειτουργία και όλα αυτά δείχνουν ότι είμαστε σε καλό δρόμο»