Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

WNBA

Ξεκίνησε το WNBA και μαζί και τα ξενύχτια. Φέτος το πρωτάθλημα έχει γενέθλια, κλείνει τα 15 χρόνια. Χθες διεξήχθη ο πρώτος αγώνας μεταξύ των Los Angeles Sparks και των Minnesota Lynx. Οι Sparks επικράτησαν 82-74 χάρις στην ευστοχία από την γραμμή των 3π κυρίως προς το τέλος της τρίτης περιόδου όπου γύρισαν το παιγνίδι.

Στις πρώτες δύο περιόδους οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο (37-43) με τρίποντο της γνώστης μας από πέρυσι Wiggins (φωτο).
Η κυριαρχία των Lynx κράτησε μέχρι το 6ο λεπτό της τρίτης περιόδου (46-54) από κει και πέρα οι Quinn και O' Hea με 3 συνεχόμενα τρίποντα αλλά και με ένα καλάθι της Parker έφεραν μπροστά την ομάδα τους στο τέλος της περιόδου (59-57).
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η τρίτη, με 2 τρίποντα της O'Hea. Μέχρι τα μέσα της περιόδου οι Sparks είχαν ένα μικρό προβάδισμα 4-5 πόντων όμως οι Lynx "ξαναγύρισαν" στο παιγνίδι ισοφαρίζοντας 3' πριν το τέλος (73-73). Με ένα επιμέρους 9-1 οι Sparks, όμως, κέρδισαν το ματς γράφοντας το τελικό 82-74.

Θεατές: 13,589
Δεκάλεπτα: 18-18, 19-25, 22-14, 23-17.

Sparks: Milton-Jones 8, Parker 19(1), Thompson 15(1), Quinn 11(3), Penicheiro, Hoffman 6, Lacy 2, Toliver 10(2), Lavender 2, O' Hea 9(3).
Lynx: Moore 21(4), Brunson 10, McWillams-Franklin 8, Augustus 6, Whalen 11, Hornbuckle 3(1), Houston 3(1), Wiggins 8(2), Wright 2, Harris 2.