Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2011

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Μεγάλες νίκες πέτυχαν Κρόνος, ΔΑΣΑΛ και Πανιώνιος στο κυρίως μενού της 8ης αγωνιστικής.

H Milena Vukicevic
Ο Κρόνος έκανε το διπλό (58-59) στην Πυλαία έχοντας για άλλη μια φορά την Vukicevic πρώτη σκόρερ (23π.) αλλά και την 16χρονη Κική Εμμανουηλίδου 10π. (3/4 τριπ.). Το παιγνίδι ήταν ντέρμπι καθ'όλη την διάρκεια του με τον Κρόνο να είναι την περισσότερη ώρα μπροστά και τον ΠΑΟΚ  να αντιδράει στην τέταρτη περίοδο χωρίς όμως να καταφέρει να γυρίσει το ματς. Με αυτή την νίκη ο Κρόνος "σκαρφάλωσε" στην 10η θέση και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον του στην κατηγορία. Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Σταύρου Νανάκου οι : Vukicevic 23,  Μίχου 12, Εμμανουηλίδου 10(3).  Από τον ΠΑΟΚ πρώτες σκόρερ οι: Davis 18, Γιαννοπούλου 11(3) και Σπανίδου 10(1).

H Dapnhe Kennendy
Στα Λιόσια οι Kennedy και Planeta έβαλαν 45 από τους 71 πόντους και ο ΔΑΣΑΛ πήρε μια πολύτιμη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 71-67. Οι δύο ομάδες κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν κοντά στο σκορ (34-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΔΑΣΑΛ πήρε μια διαφορά (54-41) που όμως δεν ήταν ικανή να κλειδώσει το ματς. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, καθώς οδηγούσαν την ομάδα του Γιαννουλάκη σε λάθη και ήταν εύστοχες σε σουτ που έκαναν. Μείωσαν το σκορ και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση της νίκης προς το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί ο ΔΑΣΑΛ έδειξε χαρακτήρα στις βολές και έτσι γράφτηκε το τελικό 71-67. Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες οι: Kennedy 27(1), Planeta 18 και Zotova 9. Για τον Παναθηναϊκό καλύτερες ήταν η πρώην παίκτρια του ΔΑΣΑΛ, Delva 20 (11 ριμπ), Βλάνη και Σπαθάρη 10π.

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος κατάφερε και επικράτησε της ΦΕΑ ΝΦ-ΝΧ με 78-67.
Με μικρή πρωτοπορία του Πανιωνίου ξεκίνησε η πρώτη περίοδος (18-16) δείχνοντας ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Από το δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας έπαιξε καλύτερα και πέρασε μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με την ελάχιστη διαφορά υπέρ τους (36-37). Σημαντική βοήθεια είχαν οι φιλοξενούμενες από την Νικολαϊδου (που διανύει περίοδο φόρμας από την αρχή του πρωταθλήματος) και την Χαλιβέρα. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει αποκλειστικά στην ΦΕΑ η οποία έβρισκε λύσεις σε επίθεση και άμυνα αυξάνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή (42-51) λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι για ακόμη μια χρονιά η ΦΕΑ θα πάρει το διπλό ο Πανιώνιος με αντεπίθεση διαρκείας (24-10 σκορ 10λεπτου) πέρασε μπροστά στο 35' και  διατήρησε το προβάδισμα έως το τέλος του παιγνιδιού.
Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες οι: Johnson 25(3), Παπαμιχαήλ 18, Γιαμπάνη και Milkova 10. Για της ηττημένες οι: Χαλιβέρα 19(3), Σταμάτη 12(2).

ΠΑΟΚ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ.: 58-59
Δεκάλεπτα: 12-11, 25-29, 43-40, 58-59
ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Αυτζή 5(1), Σπανίδου 10(1), Γιαννοπούλου 11(3), Davis 18, Γαβρήλη, Αγγελίδου 5(1), Barnes 9
ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος): Γκοτζή 8, Εμμανουηλίδου 10(3), Βροχίδου, Νταή, Κακλέα, Μίχου 12(1), Ξάνθου, Ζικυρίδου 6, Vukicevic 23.

ΔΑΣΑΛ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 71-67
Δεκάλεπτα: 17-14, 34-31, 54-41, 71-67.
ΔΑΣΑΛ (Γιαννουλάκης): Παυλοπούλου, Ναβροζίδου 4, Καλαμπάκου 5(1), Kennendy 27(1), Κιχριτζή, Ζαχαράκη, Δίελα 4, Zotova 9, Μερισιώτη 4, Planeta 18.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Πασχοπούλου, Βλάνη 10(2), Κόνιαλη, Τσακιρίδου, Μαγκλάρα 7, Χαβαλέ 6, Σπαθάρη 10(2), Delva 20, Κοσμά 8, Σλούκα 6(2).