Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2011

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ: 84-61

Το παιγνίδι που υπολειπόταν, τελείωσε πριν από λίγο. Ο Αθηναϊκός επικράτησε 84-61 του Αστέρα στην Εργάνη και έτσι συνεχίστηκε το νικηφόρο σερί του. Την πρώτη της εμφάνιση έκανε για τον Αθηναϊκό η Perostiyiska. Έπαιξε 10' και σκοράροντας 8 πόντους.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ο Αθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα (α' 10λεπτο 17-13) μέχρι 3' πριν την λήξη του ημιχρόνου. Σε αυτό το σημείο η ομάδα του Βύρωνα ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 39-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας προσπάθησε να μειώσει αλλά οι παίκτριες του Αθηναϊκού απάντησαν και ξανάφεραν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους γράφοντας για σκορ δεκαλέπτου το 59-44. Ο Αστέρας δεν βρήκε άλλες λύσεις για να μειώσει και έτσι η διαφορά στην τελευταία περίοδο αυξήθηκε και έφθασε πάνω από τους 20 πόντους για να λήξει το παιγνίδι 84-61.
Η πρώτη σκόρερ του Αθηναϊκού Δ. Καλέντζου

Πρώτες σκόρερ για τον Αθηναϊκό ήταν οι: Καλέντζου 17(2), Λύμουρα 16(3) και Κυριακοπούλου 15(1) ενώ από τον Αστέρα ξεχώρισαν οι: Jones 20(1) κάνοντας το καλύτερο της παιγνίδι με την φανέλα του Αστέρα, Μέλνικα 18(18 ριμπ.) και Ristic 13(2).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 39-28, 59-44, 84-61
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζευγώλης): Καλέντζου 17(2), Λύμουρα 16(3), Χατζηνικολάου 7(1), Κωτσοπούλου 10(1), Handy 11(1), Κεχαγιά, Perostiyiska 8, Κυριακοπούλου 15(1).
ΑΣΤ. ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Κεραμιδάς): Δασκαλοπούλου 6, Χαλιβελάκη 2, Βλάχου, Ristic 13(2), Μέλνικα 18, Δάφκου, Χαϊκάλη 2, Jones 20(1).