Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στον πρώτο αγώνα που άνοιξε την 10η αγωνιστική ο Αστέρας Εξαρχείων έπειτα από 2 ήττες έκανε το διπλό στο κλειστό της Πυλαίας επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 60-65.
Η ΦΕΑ είχε εύκολο έργο στην Καλαμαριά φεύγοντας με το 52-73 ανεβαίνοντας κι άλλο στην βαθμολογία.
Ο Κρόνος συνέχισε τις νίκες. Κέρδισε τον Άρη 67-64 στον Αγ. Δημήτριο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα για την διαιτησία.
Ο Πανιώνιος κέρδισε τον Παναθηναϊκό με εκπληκτική Johnson (36π.) και ανέβηκε στην 3η θέση.

Το παιγνίδι είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ χωρίς καμία ομάδα να πάρει μια διαφορά ασφαλείας. Και αυτό φαίνεται και από τα στατιστικά που και οι 2 ομάδες σε όλους τους τομείς είχαν σχεδόν τα ίδια νούμερα. Η μόνη φορά που ξέφυγε μια ομάδα ήταν αυτή του Αστέρα με +8 αλλά ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση μείωσε και αν ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να κερδίσει τον αγώνα  Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες οι: Ristic 19(2), Jones 15, Μέλνικα 14 ενώ για τον ΠΑΟΚ: Davis 22(2), Barnes 10, Σπανίδου 10. Για τον ΠΑΟΚ επανήλθε η νεαρή, ταλαντούχα, Σταμολάμπρου πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση.

ΠΑΟΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ 60-65
Δεκάλεπτα: 19-19, 37-36, 47-50, 60-65

ΠΑΟΚ (Δεμερτζής): Σταμολάμπρου 8(2), Αυτζή 2, Σπανίδου 10, Davis 22(2), Γιαννοπούλου 5(1), Barnes 10, Αγγελίδου, Τσελεμπή 3.
ΑΣΤ. ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ (Κεραμιδάς): Δασκαλοπούλου 1, Χαρίτου 5(1), Χαλιβελάκη 3, Βλάχου 3(1), Μέλνικα 14, Ristic 19(2), Χαϊκάλη 5(1), Jones 15.

Στην Καλαμαριά η ΦΕΑ καθάρισε από την αρχή το παιγνίδι και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στις γηπεδούχους να διεκδικήσουν τον αγώνα. Η διαφορά έφθασε στο +22 (23-45) στο ημίχρονο και έτσι η ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας στο δεύτερο ημίχρονο (εκτός από ένα διάστημα που η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους) είχε εύκολο έργο γράφοντας το τελικό 52-73. Για τις νικήτριες η Χαλιβέρα για άλλη μια φορά ήταν η καλύτερη με 22(2) - 12 ριμπ. - 3 κλ. - 2 ασ. ενώ ακολούθησαν στο σκοράρισμα η Δελή 15(5), Koch 14(1) και Νικολαϊδου 12 (7 ριμπ.-5 ασ.). Για τις γηπεδούχες πρώτες σκόρερ οι: Wilson 22, Βασιλειάδου 11 και Νικολαϊδου 9.

ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ
Δεκάλεπτα: 15-22, 23-45, 41-54, 52-73

ΑΠ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γαρέφης): Bustos 4, Καζαντζή Β., Κωσταρά 2, Καζαντζή Στ., Καλαντίδου, Νικολαϊδου 9(1), Βασιλειάδου 11, Ψυχογιού, Ταμουτσέλη 4, Wilson 22.
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καπογιάννη): Σταμάτη 9(1), Δελή 15(5), Koch 14(1), Ρετζεμπέρη 2, Νικολαϊδου 12, Ρούσσου, Βαλαντάση, Χαλιβέρα 21(1), Στεφανίδου.

Το νικηφόρο σερί με τον Στ. Νανάκο στο πάγκο του Κρόνου συνεχίστηκε. Επικράτησε στο κλειστό του Αγ. Δημητρίου του Άρη 67-64. Έτσι έπειτα από αυτή τη νίκη έπιασε τον ΠΑΟΚ στην 8η θέση. Ο αγώνας από την αρχή ήταν αμφίρροπος. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με την ελάχιστη διαφορά (16-15). Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Κρόνο χωρίς όμως να πάρει μια μεγάλη διαφορά (31-26). Ο Άρης άλλαξε πρόσωπο και μπήκε δυνατά με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Πήρε μια διαφορά την οποία προσπάθησε να κρατήσει μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όμως ο Κρόνος απάντησε και έκλεισε την περίοδο με 42-46. Η πρωτοπορία του Άρη συνεχίστηκε και κατά την διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου έως ότου να έρθουν τα τελευταία λεπτά του αγώνα για τα οποία έχουν πολλά παράπονα οι άνθρωποι του Άρη από σφυρίγματα των διαιτητών. Ο Κρόνος γύρισε τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα γράφοντας το τελικό 67-64.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ - ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ  67-64
Δεκάλεπτα: 16-15, 31-26, 42-46, 67-64

ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος): Γκοτζή 14(2), Εμμανουηλίδου 2, Βροχίδου 4, Κωνσταντίνου, Νταή 7(1), Κακλέα 3, Ξάνθου 2, Ζικυρίδου 13, Vukisevic 22.
ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Χατζάκου 11(1), Σταυρίδου 15(2), Κατωπόδη 4, Φλέγγα 4, Τράντα 6(2), Μούλη 17, Σκιαδοπούλου 7.

Στη Νέα Σμύρνη έγινε το τελευταίο παιγνίδι της ημέρας ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με μια εκπληκτική Johnson 35π (9/11 1π., 6/8 2π., 5/6 3π., 10 κερδ. φάουλ) επικράτησε του Παναθηναϊκού με 84-72. Με τον Παναθηναϊκό έκανε ντεμπούτο η Wright (13π.) ενώ έπαιξε κανονικά η Delva που ταλαιπωρείται από τραυματισμό.
Το καλύτερο του παιγνίδι έκανε ο Πανιώνιος με πάρα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας σε όλους τομείς. Υπερίσχυσε του Παναθηναϊκού κατά κράτος (εκτός από τα ριμπάουντ).

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε από την αρχή το προβάδισμα δεδομένης της ευστοχίας της.
Οι φιλοξενούμενες, παρόλο που είχαν περισσότερες επιθέσεις (λόγω των επιθετικών ριμπάουντ), δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν λόγω της αστοχίας τους από την περιφέρεια (0/11 3π. στο πρώτο ημίχρονο). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ ο Πανιώνιος παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας με την λήξη του ημιχρόνου (45-31).
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με την διαφορά να μην πέφτει πολύ. Από πλευράς Παναθηναϊκού προσπάθησε η Delva αλλά ήταν μόνη της. Δικαίως γράφτηκε το τελικό 84-72 με τον Πανιώνιο να ανεβαίνει στην 3η θέση και τον Παναθηναϊκό να υποχωρεί στην 5η.
Πρώτες σκόρερ για τον Πανιώνιο ήταν οι: Johnson 35(5), Milkova 17, Αξιοπούλου 13(1). Για τον Παναθηναϊκό οι: Delva 24, Wright 13, Κοσμά 12.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  84-72
Δεκάλεπτα: 19-13, 45-31, 63-49, 84-72

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παππάς): Τσιαδή, Αξιοπούλου 13(1), Παυλοπούλου, Γιαμπάνη 2, Johnson 36(5), Παπαμιχαήλ 11, Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Milkova 17, Ανδρουλάκη 2, Γιαννακοπούλου.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Πασχοπούλου, Βλάνη, Τσακιρίδου 4, Delva 24, Μαγκλάρα 10, Wright 13, Χαβαλέ, Σπαθάρη 9(1), Κόνιαλη, Κοσμά 12, Σλούκα.