Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Α1 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (παιγνίδια Κυριακής)

Ο Άρης αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Πανιώνιο στο Αλεξάνδρειο αλλά ο Πανιώνιος πήρε το διπλό αφού στο δεύτερο ημίχρονο πήρε μια διαφορά ασφαλείας και την κράτησε μέχρι το τέλος γράφοντας το τελικό 42-55. Έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπειτα από την ήττα με τον Αθηναϊκό επανήλθε στις νίκες και περιμένει  τι θα γίνει με το αναβληθέν  παιγνίδι Αστ. Εξαρχείων – Παναθηναϊκός για να δει με  ποια από τις 2 ομάδες θα «συγκατοικεί»  στην 3η θέση.

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 42-55
12-11, 25-25, 30-42, 42-55
ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Πολύχρου 3 (1), Σύρρα, Γούναρη, Χατζάκου 2, Τζώτζιου, Σταυρίδου 11 (1), Κατωπόδη 4, Τράντα 4, Μούλη 6, Σκιαδοπούλου 12, Μουστακίδου
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παππάς): Αξιοπούλου 2, Τασουλή 2, Γιαμπάνη, Johnson 14 (3), Παπαμιχαήλ 21, Θεοδωρομανωλάκη, Milkova 16, Τενενέ, Γιαννακοπούλου.

Σπουδαία νίκη πέτυχε πριν από λίγο ο Κρόνος εναντίον των Εσπερίδων. Επικράτησε με 67-53 και χωρίς την Vukicevic να αγωνίζεται απομακρύνθηκε από Άρη, ΠΑΟΚ και φαίνεται να καθαρίζει την 8η θέση. Οι γηπεδούχες είχαν 4 παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων και ως πρώτη σκόρερ την Ξάνθου (έκανε το καλύτερο φετινό της παιγνίδι) με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη οι Εσπερίδες ήταν άστοχες και συνέχεια κυνηγούσαν το σκορ χωρίς όμως να το ανατρέψουν και να πάρουν τη νίκη.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ: 67-53
19-15, 37-24, 49-39, 67-53
ΚΡΟΝΟΣ (Νανάκος): Γκοτζή 13(2), Εμμανουηλίδου 13(1), Βροχίδου 3(1), Κωνσταντίνου 2, Κακλέα, Μίχου 12(2), Ξάνθου 16, Ζυκιρίδου 8.
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Λειβάδης): Τζεγιαννάκη 6(1), Καλογήρου 12(2), Αθανασίου 4, Λουκάτου, Σπίνου, Μουζάκη 2, Λουκά, Καλοπίτα 6, Dunham 10, Williams 13.